Milionářské satelity – jak se daří Oaks Prague a dalším?
Matěj Machytka
Publikováno: 6.3.2017
Milionářské bydlení za Prahou. Jak se daří satelitům pro bohaté? Některé projekty zůstaly jen na papíře, jiné se připravují.
Koupit pozemky za Prahou, „nařezat“ tam několik ulic řadovek a prodat. Takhle se stavělo dříve. Jak se ale ukázalo, projekty, které vycucaly vybudovanou infrastrukturu té či oné vesnice, zabraly kus pole a kráse okolí Prahy nepřidaly, už tolik netáhnou.
Místo toho vznikají plány na milionářské vesničky s veškerým zázemím, kvalitní architekturou, školami i snahou být přírodě blíž. Jenže ani ty to nemají jednoduché. Mezi nejznámější projekty patří Oaks Prague a podobných vizí najdeme na mapě řadu. Jak se jim ale daří?
Velké plány, pomalý vývoj
Prvotřídně řešené domy, bydlení mezi podobnou sortou lidí a město i příroda na dosah. To jsou hlavní argumenty velkorysých satelitů za hranicemi Prahy. Přesto v Česku takový typ výstavby moc nefrčí. Příkladem zamrzlé vize je AURA Statenice, kde měly vyrůst luxusní vily, bytové domy, škola, kanceláře a zázemí pro aktivní trávení času v čele s golfovým hřištěm či tenisovým klubem. Plán, který získal titul „Realitní projekt roku 2012“ však zamrzl takřka v bodě nula. Jak se dozvídáme ze stále funkčních webových stránek, v roce 2017 mělo být z velké části hotovo. Místo toho stojí pouze zakonzervované vzorové vily a okolo nic.
Projekt, kde mělo vzniknout celkem 300 vil a 350 bytů podlehl, zdá se několikaletému, zimnímu spánku. Podle všeho se čeká na finanční injekci v podobě nového partnera. Zda na ni dojde a AURA někdy opravdu vznikne, nejde odhadnout.
Více o projektu se dočtete na jeho webových stránkách.
Velká jména architektury za D1
Mediálně známější je projekt Oaks Prague vznikající jihovýchodně od Prahy mezi obcemi Popovičky a Velkými Popovicemi. I tady se počítá s luxusní architekturou od světoznámých architektů a golfovým hřištěm. Mezi zapojenými architekty je například Eva Jiřičná, Richard Meier, John Pawson a další zvučná jména. Golfové hřiště pak má získat rovnou úroveň PGA National umožňující pořádat mezinárodní turnaje. Součástí plánů je i rekonstrukce tamního zámečku z 19. století, který se stane, jak developeři doufají, přirozeným centrem moderní vesnice.
Jenže i tady je zatím vše spíše na papíře, než na zemi. Podle propozic na webu by hodně služeb jako škola, potraviny, kavárna a další měly být dostupné už při nastěhování prvních rezidentů. V archivu novinek se dočítáme, že na podzim loňského roku byla zahájena výstavba hřiště a ostatní by mělo následovat. Tak uvidíme.
Jedno je jisté. Ambiciozní projekty mířící na bohatou klientelu to za Prahou nemají snadné. Ne každý bude chtít 20 kilometrů skákat po D1. I když je dojezdový čas na Václavské náměstí podle Google Map 32 minut, všichni víme, jak to na nejrušnější české dálnici vypadá ve špičce nebo při nehodě.
Všechny novinky najdete na webu Oaks.
V některém z příštích článků se podíváme na podobné projekty uvnitř města.